Co má bazén společného s akváriem


Akvaristika je krásný koníček a mnozí akvaristé vám potvrdí, že jedním z důležitých ukazatelů úspěšného pěstování a chovu akvarijních rostlin a ryb je i teplota vody v nádrži. Ta je velmi rozmanitá, většinou začíná na osmnácti stupních Celsia a končí na 28 stupních, v závislosti na druzích ryb i rostlin. V akváriu by tedy neměl chybět akvarijní teploměr, abyste měli pod kontrolou životní prostředí tamního ekosystému.

Zahradní bazén, to je také svým způsobem uzavřený ekosystém. Nenajdete tu sice vodní rostliny ani ryby, ale teplotu vody tu teploměrem do bazénu měřit musíte. Voda pro užívání v bazénech také musí mít patřičnou teplotu, a mohli bychom si nyní připomenout, v jakém rozmezí hodnot teploty vody se pohybovat u plaveckých a relaxačních bazénů, a jakou teplotu vody volit pro vířivé vany.

teploměr v bazénu

Vířivka – vířivé vany slouží pro hydromasážní účely a tam by měla být teplota vody velmi vysoká, v porovnání s plaveckými bazény. Zde počítejte s teplotou vody cca 35 – 37 stupňů Celsia.

Relax bazén – bazény relaxační, kde se nepočítá s plaveckými tempy, ale jde pouze o meditační účely, pobyt s dětmi a využívání nádrže čistě pro zlepšení nálady, mohou mít teplotu vody na hodnotách kolem 30 stupňů Celsia.

měření teploty vody

Plavecký bazén – zejména výkonnostní plavci vyžadují teplotu vody v bazénu o něco nižší, než tam, kde se plavání provozuje jen sporadicky, a na rekreační úrovni. V plaveckých bazénech se voda zahřívá na rozmezí 25 – 28 stupňů Celsia, tedy na rozmezí velmi úzké.

Solární sprcha – teplota vody pro sprchování před vstupem do bazénu může být ve velmi širokém rozpětí mezi 23 stupni až do 38 stupňů Celsia, čím vyšší teplota, tím větší hygienický efekt. Ovšem chcete-li se otužovat a využívat sprchu pro tento zdravotní účel, doporučujeme krátkodobé sprchování vodou při teplotách mezi 15 a 18 stupni Celsia.