Vydejte se s námi k nejkrásnějším místům severu Moravy


Severní Morava si již za socialismu budovala nepříliš přívětivé jméno. Mohou za to zejména průmyslové komplexy na Ostravsku a Karvinsku a pravidelná varování meteorologů před smogovou situací. Toto se týká výhradně severovýchodního cípu Moravskoslezského kraje, ovšem severní Morava – to není jen průmysl, ale i Moravskoslezské Beskydy a Hrubý a Nízký Jeseník. Jeseníky se paradoxně vyznačují přesným opakem v kontrastu k znečištěnému ovzduší na Ostravsku, najdete tu totiž místo, dokonce s nejčistším ovzduším v celé střední Evropě. Ano, je tomu skutečně tak, v pouhé vzdálenosti necelých sta kilometrů od severomoravské metropole Ostravy. Jmenuje se Karlova Studánka a léčil se tu i bývalý prezident republiky Václav Havel.

říčka v Jeseníkách

V Karlově Studánce se natáčela komedie století „S tebou mě baví svět“, vybavíte si to ve chvíli, kdy budete nabírat do vhodné nádoby léčivý sirný pramen a zaměříte svůj pohled na léčebný Slezský dům – právě tam se Pavel Nový setkal se svou filmovou manželkou Zdenou Studénkovou na koncertním turné, a odkud pak prchal skokem z balkonu. Vám však doporučujeme levné ubytování v Malé Morávce, odtud je to do Karlovy Studánky jen pár kilometrů a svůj vůz tu můžete odstavit, abyste se následně vypravili na pěší pochod k vrcholu Pradědu.

Jeseníky v zimě

Ten si za slunečného počasí nenechte ujít, budete směřovat velmi romantickým údolím říčky Bílá Opava, která pod Pradědem pramení, proti jejímu proudu podél mnoha jízků, vývarů a vodopádů, abyste zhruba po dvou hodinách pěší chůze stanuli u hotelu Figura. Zde si můžete dopřát malé občerstvení nebo oběd a pokračovat až k rozhledně na Pradědu, kde je také v provozu restaurace, a to po celý rok. Ochoz rozhledny na Pradědu se nachází ve výšce 77 metrů nad zemí, a je to shodou okolností jen o 38 metrů níže, než vrchol Sněžky v Krkonoších – naší nejvyšší hory.