Jedeme s dodávkou na Sázavu


Vodáctví je v naší zemi natolik populární životní styl, že se to objevilo i v reklamě společnosti T-Mobile s Ivanem Trojanem. Několik reklamních spotů s vodáckou tematikou se sice natáčelo na Vltavě nedaleko Českého Krumlova, ale podobné prostředí naleznete i na Sázavě. Přitom dokonce úsek peřejí Stvořidla na horním toku a peřejí pod Medníkem na toku dolním patří k nejkrásnějším v celé Evropě.

říční tok

Sázava ale není tak obletována vodáky, jako Vltava, na Vltavě se vodáctví spíše proměnilo v komerční záležitost mnoha vodáckých půjčoven, takže se tím vytratilo to původní kouzlo, jaké tu zažívali lidé ještě na počátku devadesátých let, a tak chcete-li se komerci vyhnout, zamiřte k peřejím Stvořidla splujte si Sázavu od Světlé nebo od Ledče až do Píkovic. Můžete k tomu využít i vůz z půjčovny dodávek v Praze Rentcar service, který vám výborně poslouží jako pohotovostní automobil pro vaši bagáž i pro případné výlety po okolí.

peřeje na řece

Některé dodávky bývají vybavené tažným zařízením a lze s nimi převážet lodě, čímž nejste závislí na žádné půjčovně, máte-li vlastní vybavení. Převážení lodí svépomocí je výhodné i proto, že si sami vytváříte svůj vlastní program, přesouváte se z místa na místo, pokud si to vynutí okolnosti, například nízký či naopak vysoký stav vody, opravy jezů, uzavírky silnic a mostů apod.

V souvislosti s pohotovostním vozidlem jsme se tu zmínili s přepravou bagáže. Je totiž velký rozdíl plavit se po řekách s plastovými barely, naloženými vašimi věcmi, kdy vaše loď váží něco přes metrák, a pokud ji chcete přenášet po břehu, musí na to nastoupit alespoň čtyři chlapi, anebo mezi lidí bez bagáže, která váží necelých čtyřicet kilo, a tu zvládnete přenést ve dvou. V dodávce můžete mít všechny vaše věci naložené a uzamčené a v lodích přepravujete jen to nezbytné, co nutně potřebujete s sebou v průběhu plavby.