Získat hypotéku nemusí být nejjednodušší


Hypotéku si dnes bere čím dál tím více lidí. Není se čemu divit. Hypotéka je v současné době pro drtivou většinu rodin jediný způsob, jak mít vlastní bydlení a nezůstat celý život v pronájmu.

Když se podíváte na ty, kteří mají vlastní bydlení, jak k němu přišli? Buď ho zdědili, nebo získali peníze od rodičů či pomocí dědictví, nebo si právě vzali hypotéku. Dnešní ceny domů a bytů jsou na takové úrovni, že je prakticky nemožné na ně našetřit svépomocí pouze z jednoho platu. To je smutný fakt.

mince

Faktem ale zůstává také to, že mnoho lidí se ocitne v problémech i tehdy, kdy si jen chtějí vzít hypotéku. Na to, abyste hypotéku získali, potřebujete totiž již mít nějaké peníze našetřené. Žádná banka vám nedá 100 % kupní ceny domu nebo bytu. A aby vám hypotéku poskytli, chtějí ukázat, že již máte nějaké peníze našetřené, abyste si dům mohli opravdu zakoupit.

Dejme tomu, že potřebujete půjčit dva miliony. Banka po vás bude chtít 10 % z celkové ceny, než vám poskytne půjčku. To znamená 200 000 Kč.

Oproti tomu, kdybyste měli našetřit 2 000 000, je to nic, jenomže pro spoustě lidí je problém našetřit i tohle. A navíc, banka po vás může chtít i více, než jenom 10 %. A když bude chtít takových 20 %, už to může být pro spoustu rodin opravdu neřešitelný problém.

peníze

Co tedy dělat? Vyzkoušejte více bank. Nechte si stanovit nabídku a důkladně si je porovnejte. Nabídky nebudou stejné, budou se lišit. Můžete se pak ve finále rozhodnout, která nabídka je pro vás nejvýhodnější, a u které jste schopni plnit podmínky.

Existují i nebankovní společnosti, které poskytují nebankovní hypotéky. I ty vám můžou stanovit velmi zajímavou nabídku. Nebojte se toho, že se jedná o nebankovní společnost. Možná vám dá ještě lepší a pro vás výhodnější nabídku, než kterákoliv banka, u které jste zkoušeli o hypotéku zažádat.